W Gminnym Ośrodku Kultury realizujemy projekt grantowy „Konwersja Cyfrowa Domów Kultury. Cyfrowy Raciążek. „
Projekt ma na celu umożliwienie prowadzenia efektywnej edukacji kulturalnej przez Gminny Ośrodek Kultury w Raciążku w sposób ciągły, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W ramach zadania planuje się zakup wyposażenia oraz podniesienie kompetencji cyfrowych kadry instytucji, które pozwolą na prowadzenie skutecznych i atrakcyjnych działań online. Projekt obejmuje stworzenie mobilnego, profesjonalnego, wielozadaniowego studia technologii cyfrowych, umożliwiającego tworzenie nagrań i animacji do udostępniania w sieci, opracowywania materiałów dla uczestników, rejestrowania wydarzeń artystycznych. Dodatkowo zakupiony sprzęt pozwoli na uruchomienie kina plenerowego oraz digitalizowanie zasobów materialnych i tworzenie archiwum cyfrowego lokalnej społeczności. Nabyte przez kadrę kompetencje cyfrowe będą przekazywane uczestnikom poszczególnych sekcji i kół zainteresowań oraz odbiorcom działań kulturalnych, zwiększając tym samym poziom umiejętności cyfrowych społeczeństwa.
By realizować ofertę w formie online, w tym prowadzić zdalnie sekcje, transmitować programy artystyczne, organizować podcasty, webinaria, prowadzić atrakcyjny blog kulturalny, organizować bezpieczne kino w plenerze, dokumentować działalność GOK dla potomnych i tworzyć cyfrowe archiwum społeczności lokalnej zakupiono:
– mobilny ekran projekcyjny,
-mobilny rzutnik HDMI,
-sprzętu umożliwiającego streaming online wraz z oprogramowaniem (w tym m.in. mikser cyfrowy, konwerter HDMI, panel sterowania, stacja montażowa z oprogramowaniem, licencja na oprogramowanie do tworzenia setów wirtualnych w studio tv, okablowanie),
-aparat fotograficzny z kartą pamięci i statywem,
-gimbal,
-tablet do zdalnego zarządzania systemem realizacji,
-kamerę cyfrową ze statywem oraz kamery ptz,
-nagłośnie niemobilne do kina plenerowego,
-monitory do podglądu nagrywanych materiałów,
-green screen wraz z oświetleniem (lampy studyjne + blendy fotograficzne, statywy),
-program graficzny do projektowania treści cyfrowych, obróbki zdjęć, filmów i digitalizacji materiałów,
-mikrofony nagłowne i pojemnościowe EKTdo transmisji wydarzeń online i nagrywania podcastów,
– komputer stacjonarny,
-laptop do realizacji działań mobilnych wraz z oprogramowaniem,
-drukarkę A3 kolor – umożliwiającą druk materiałów i skanowanie celem digitalizacji,
-zestawy do audiodeskrypcji dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Sprzęt będzie dostępny dla lokalnej społeczności, dzięki czemu przyczyni się do rozwijania kompetencji cyfrowych. Będzie wykorzystywany zarówno w siedzibie GOK jak i podczas wydarzeń plenerowych. Pozwoli na rozwinięcie działalności online i tym samym zapewnienie ciągłego dostępu do oferty kulturalnej. Umożliwi udział w wydarzeniach artystycznym osobom niewidzącym i niedosłyszącym. Będzie wykorzystywany przez instruktorów pracujących w GOK, jak i uczestników poszczególnych działań naszej instytucji – chcemy uruchomić koło fotograficzno-filmowe oraz łączyć techniki cyfrowe z działaniami warsztatowymi oraz z zakresu edukacji kulturalnej.
Zadanie realizowane z budżetu Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu „Konwersja Cyfrowa Domów Kultury”.